Umiejętności negocjowania

Pexels Tranmautritam 326522

Negocjacje są wszechobecne w naszym życiu, w pracy i biznesie, przy zaczynaniu nowych relacji, czy też po prostu we własnym domu. Zdolność do negocjacji jest istotną umiejętnością, która może mieć istotny wpływ na Twoje otoczenie i życie. Aby lepiej poznać zagadnienie negocjacji, omówimy w artykule w jaki sposób można je stosować bez ryzyka i zyskiwać na tym.

Czym jest umiejętność negocjacji?

Negocjacje to proces wymiany informacji i argumentów, który pozwala dwóm lub większej liczbie stron dogadać się w celu osiągnięcia kompromisu. Żeby doprowadzić do pomyślnego zakończenia negocjacji należy odpowiednio przygotować się, pilnować pewnych reguł i prezentować swoje racje w mądry sposób. Umiejętność negocjacji nie należy do najłatwiejszych, jednak posiadanie jej może przynieść wymierne korzyści w wielu sytuacjach życiowych.

Przygotuj się do negocjacji

Przygotowanie to klucz do powodzenia. Żeby stworzyć pozytywne uwarunkowania do negocjacji, należy solidnie się do tego zadania przygotować. Jak? Poniżej kilka sprawdzonych metod.

  • Rozpoznaj interesy obu stron – wiedz jakie cele chce osiągnąć druga strona.
  • Opznieśla oczekiwania – postaraj się określić twoje minimum i maksimum. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co jest dla ciebie korzystne i pogodzisz się z obopólną stratą.
  • Przygotuj argumenty i merytorycznie je wykaż – w kreatywny sposób przedstaw swój punkt widzenia. Buduj atmosferę, w której mówienie o problemie nie będzie trafiało na ścianę.
  • Ustal priorytety – określ co jest dla ciebie najważniejsze i co jest mniej istotne. Priorytety pozwolą ci skupić się na istotnych kwestiach.
  • Spodziewaj się problemu – zaplanuj co zrobisz, gdy zamiast współpracy, spotkasz się z oparciem.
Czy chcesz poznać bardziej szczegółowe informacje na temat: Zarządzanie projektem w administracji publicznej Zobacz, co jeszcze możesz dowiedzieć się: https://www.rc.edu.pl/zarzadzanie-projektem-w-administracji-publicznej/

Negocjuj mądrze

Mądre negocjacje jednak to nie tylko przygotowanie, ale również umiejętność współpracy. Aby negocjacje się powiodły, w pewnym stopniu trzeba pozbyć się swoich uprzedzeń i wykazać się empatią. Bardzo ważne jest też osiąganie minimalistycznych kompromisów i przykładanie uwagi do słów i tonu, w jakim poruszane są tematy.

Jak zakończyć negocjacje?

Zakończenie negocjacji powinien być etapem, kiedy obie strony są zadowolone z uzgodnień i postanowień do których te negocjacje doprowadziły. Najważniejsze jest, aby dbać o dobre relacje i najlepiej, jeżeli decyzje będą wynikały z wzajemnego serca. Aby do tego doprowadzić, trzeba być wytrwałym w swoich argumentach, ale jednocześnie otwartym na propozycje drugiej strony. Celowo omijaj tworzenie podziałów i buduj ‘wspólny język’.

Umiejętność negocjacji w życiu codziennym

Umiejętność negocjowania można naprawdę wykorzystać w życiu codziennym. W kontaktach z ludźmi, wynegocjowanie wyższej pensji, przeprowadzenie pożyczki, wynegocjowanie produktu w punkcie handlowym, a nawet dzieci i kwestie wychowania. Każda sytuacja, w której chcesz osiągnąć pozytywny rezultat, ale bez siłowego narzucania swojej woli, może wymagać wykorzystania umiejętności negocjowania.

Nie da się ukryć, że umiejętność negocjacji jest bardzo pożyteczna. Dlatego warto jej poświęcić odrobinę czasu i uczyć się jak najlepiej radzić sobie w sytuacjach, w których trzeba wyjść ‘na swoje’. Korzystanie z wiedzy z zakresu negocjacji obficie się zwróci.